Harcoska
HARCOS KATALIN Sajt irsaim
     
Szemlyes oladaim
     
ABLAK A VILGRA
     
AKTULIS J! 2018.02.14

 

 

     
VENDGKNYV
     
BLCSESSGEK
     
MSIK VILG

 

 

Klikkelj a kpre, s lpj be Xabolcs webtanyjra!

Ez a harmatcsepp Gyngyvirghoz vezet!

Trj be Andromdhoz! Fantasztikus!

 

     
     
KEDVENC PORTLJAIM
     
RDEMES BENZNI!
     
Naptr
2026. Oktber
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
     
Cseveg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
Szmll
Induls: 2004-07-12
     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
A legzldebb orszg... RORSZG


A legzldebb orszg. . .

RORSZG


vekkel ezeltt egy vletlen tallkozs irnytotta figyelmemet az kelta kultrra s az r npre. Egy eladst hallottam Szent Patrikrl (387-461), majd nemsokkal ksbb rszt vettem egy irodalmi esten, ahol si r versek, balladk s dalok mellett megszlaltak mai szerzk mvei is. Lebilincsel volt az elads! A rgi mveket hrfa ksrettel adtk el, mint hajdan a brdok, visszareptve gy a hallgatt a szzadok alagtjn a mltba.

Megfogott az si balladk hangulata, az r zene klnleges hangzsa.

Kvetkez lpes a tnccal val megismerkedsem volt. Fergeteges lmnyt jelentett a Lord of the Dandce monumentlis tnc-shaw -t ltni. Akkor mg nem tudtam, hogy ez nem az eredeti r tnc, csupn abbl mertett a koreogrfus. Ma mr ismerem a tiszta forrsbl szrmaz si tncokat, s a ma is l eredeti nptncot is.

Ezen az oldalon szeretnk kis zeltt adni ennek a npnek klnleges kultrjbl, trtnelmbl, s bemutatni ezt a csodlotas ZLD ORSZGOT.


dvzls...

 

Biztos hallottok mr, hogy azt, mondjk: sehol a vilgon nem olyan zld a f , mint rosszgban. A klnleges lnkzld tjat si kvek,  jellegzetes kelta keresztek s zord vrkastlyok romjai teszik ellenlhatatlanul kvnatoss az utazst kedvelk krben.  

kelta kkereszt

Ezt a csods tjat vendgszeret, vidm, tndrekben s mankban hv, mess lelk emberek lakjk. Falun ma is tlpik a hzak kszbt, hogy az alatta meghzd mankat ne hborgassk s nagyot kurjantanak, mieltt a vizet az ajtn t kilttyentik az udvarra, nehogy nyakon ntsk az arra tekerg aprnpet.

A keltk vgig vndoroltak Eurpn, megfordultak s hosszabb idn t ltek trzseik Pannniban is. Csodlatos rgszeti leletek rzik nyomaikat. Hossz vndorlsaik vgn, j 2000 ve vgl a mai rorszg terletn tudtk megvetni lbukat gy, hogy orszguk, npk s kulturjuk a mai napig fennmaradt.

rorszg

Trtnelmk a Magyar trtnelemhez hasonlan viharos volt, s vszzadokon t el kellett viselnik az angolok uralmt, mgis megriztk a hatrtalan letrmet, amit zenjk, tncaik is sugroznak. Amikor az angol elnyomk ki akartk irtani si kultrjukat, s megtiltottk az anyanyelv hasznlatt, de mg a tncot is, leszortott karokkal, merev felstesttel, az asztal alatt virtuzan jr lbakkal tttk a jellegzetes ritmust, s a tkletessgig fejlesztettk a tnclpseket.

Saint Patricks LifeA kerszetnysget a Krisztus utni 5. szzadban vitte el hozzjuk Szent Patrik, akit ma is az orszg vdszentjeknt tisztelnek. Az orszg jelkpeknt ismert lhere is innt szrmazik. Mikor Szent Patrik megprblta megtrteni az rek kirlyt, hossz ideig kptelen volt meggyzni az uralkodt, mert br sok mindent megrtett, de a szenthromsg fogalmval nem tudott megbklni. Egyszer egyik beszlgets alkalmval St. Patrik ktsgbeesetten prblta igazt bizonygatni, miszerint a szenthromsg lte nem lehetetlensg. Ekkor lepillantott a fldre, s megltott egy 3 level lhert. Lehajolt rte s leszaktva a kirly el tartotta: "Nzd Kirlyom! Atya, Fi, Szentllek - mutatott az egy trl falakad 3 kis levlre - szenthromsg, s mgis egy, mint ez a 3 levl, ami egyetlen szron l." Ekkor a kirly megrtette vgre t, s megtrt. 

Az ezt kvet idszakban alakult ki a terleten a kerszetny hitvilg, a druidk s a vikingek jellegzetes hagyomnyainak keveredst mutat egyedi r kultra. 

Kelta motvum / balKelta motvum / jobb

Aki a hiteles kelta trtnelemmel meg szeretne ismerkedni az albbi magyar nyelv forrst figyelmbe ajnlom:

Nagy Kpes Vilgtrtnet (Szerkeszt: Marczali Henrik) Elektronikus kiads Internet 1998-1999.

  1. Kzp-eurpai keltk http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsad/tortenel/europa/marcali/html/04/04r02f03.htm
  2. Nyugat-eurpai keltk http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsad/tortenel/europa/marcali/html/04/04r02f02.htm
  3. A keltk trsadalma http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsad/tortenel/europa/marcali/html/04/04r02f04.htm


 Kelta spirl

Keltk
Szab Tams  2004.09.17. 

A keltk egy indoeurpai npcsoporthoz tartoznak, si szllsterletk Kzp- s Ny. Eurpban, az Alpok -i nylvnyaitl Dl Nmetorszgig terjedt. I.sz.e. 1200-750 kztt szlltak meg a mai Dl-Franciaorszg s Spanyolorszg terlett. Egyes csoportjaik i.sz.e 4-ik szzadban elrtk a Fekete-tengert is, ltrehozva ezzel a jellegzetes keleti kelta kultrt. Egy msik kelta g, a galatk Szeleukida-ellenes szvetsgesknt hatoltak be Kis-zsiba (i.sz.e. 278-7). Gyztes kzremkdskrt kaptk meg szak-Frgia s Nyugat-Kappadkia terlett, ahol jelents volt kulturlis hatsuk. Falusias teleplsk a korai biznci korig fennmaradtak.

A keltk elszeretettel szlltk meg a magaslatokat, folyk ltal kettosztott dombokat, folyvlgyeket, ahol fldmvelssel, llattenysztssel foglalkoztak.

A korai kelta korszak (i.e 700 krl) legismertebb lelhelye az ausztriai Hallstattban feltrt temet. A srok fejlett vasmvessgrl, kiterjedt kereskedelemrl, s jelents szocilis klnbsgrl rulkodnak. A fnkket ngykerek halotti kocsival, fnyz bronz- s kermiaednyekkel, a harcosokat kardjukkal temettk. A kznp csak mindenapi hasznlati eszkzeit vitte magval a srba.

A keltk mr a korai korban lnk kereskedelmet folytattak a grgkkel. Az i.sz.e. 5-ik szzadban jtt ltre Hessen s szak Bajororszg krzetben a La Tne-kultra, amely a Krpt-medencbe is eljutott. Ebben a korban a fontos kereskedelmi tvonalak s magaslati erdtmnyek mellett jttek ltre a megerstett vrosok: oppidumok

A korban a relatv tlnpeseds miatt egyes trzsek hdt hadjratokat vezettek Itliba, feldltk Rmt (i.sz.e. 390 krl). Az Alpoktl dlre az Adria partjn ltrehoztak egy 60 km szles s 100 km hossz terletet, Ager Gallicust, amely a Tevere vlgynek kereskedelmt ellenrizte. 

A keltk elszr i.sz.e 4 szzadban jelentek meg a Krpt-medencben. A rgszeti leletek szerint elszr a kisalfldet szlltk meg. Az i.sz.e. 3-ik szzadra rtk el a Dunt, mert az illrek sokig tartottk magukat. A trsgben val teljes elterjedskre 279 (delphoi veresg) utn kerlt sor.

I.sz.e. 279-276 kztt hadjratot vezettek a mai Grgorszgon keresztl Anatliig, 230-ig bekvetkezett veresgkig fosztogattk a krnyez trzseket. 

I.sz.e. 1 szzas els felben fordulat kvetkezett be a keltk letben, a dkok tbb kelta trzset megvertek.

Uralmuk hanyatlsa keleten a kelta nyelvterletek elvesztsvel kezddtt.

A kvetkez jelents kelta veresget i.sz.e. 58-51 kztt szenvedtk el. Julius Caesar hadjrata sorn legyzte Vercingetorix vezetse alatt egyeslt gall trzseket.

Julius Caesar lersa szerint a keltk ekkor trzsi kzssgekben ltek, vezetjk a kirly volt. t a trsadalmi rangsorban a katonai arisztokrcia (eques) s a szabad fldmvesek (plebs). Klnleges jogllsak voltak a katonai rtegbl kivlt, s a fl emelkedett druidk (druides), akik a vallsi feladatokat lttk el. Gazdasguk a gabonatermelsre, az llattenysztsre tmaszkodott, a felszn s ghajlat vltozsval hol az egyik, hol a msik volt jelentsebb.

I.sz.u. 61 Iceni Boedikca vezetsvel trt ki felkels, kezdetben sikeres, majd leverik, Boedica ngyilkos lett.

 

Valls:

 

 A kelta vallsrl a kortrs szerzk kevs adattal szolglnak. A fennmaradt rmk, kisplasztikk szerint a sokistenhit korai szakaszban jrtak. Felteheten gyakoriak voltak a helyi istenek.

Mivel az istenekrl csak tredkek maradtak fenn rokonsgukat, kapcsolataikat nem lehet megllaptani.

A valls fontos istenei:

                                   Ezus – hadisten

                                   Taranis - viharisten

                                   Cernunnos – alvilg istene

                                   Dagda – mindenhat j isten

                                   Goibniu – kovcsisten

                                   Lug – mvszetek, mestersgek istene

                                   Morrgan – termkenysg istennje.

Fontos szerepet jtszanak mg az isteni llatok: bika, vadkan, l s holl. Valsznleg hittek a llekvndorlsban.

A vilgot ktflekppen brzoljk: szrazfld s cen. A fld nnem s j, az cen hmnem s dmonikus ervel rendelkezik.

Az cen kzepn van a tlvilg, a boldogok szigete az Avallon, ahol az „rkifj holtak” zenvel s harci jtkokkal szrakoztatjk magukat. A kelta mitolgia nyomai az irodalomban is fennmaradtak, epikus mondk s verses regnyek formjban (8-9-ik sz.-i r s walesi sagk)

 

Mvszet:

                                       Kereszt

A keltk leginkbb az n. kismvszetekben hoztak ltre maradand alkotsokat. Magas sznvonalat rt el iparmvszetk. A mesterek sajtosan tvztk a grg s etruszk mvszet dszthagyomnyait. A klnfle mintk vg nlkli ismtlse j szimblum rendszert teremtett. A kelta mvszet els korszaka, az n. szigor stlus a La Tne-kor kezdettl (5-ik sz.) az i.sz.e. 4 szzad kzepig tartott. Ez jellegzetesen udvari mvszet volt, ami magn viselte a folyamatos ksrletezs nyomait. A szmos iparmvszeti emlk (kszer, viseleti trgy) a prtfogk ignyei szerint kszltek.

I.sz.e. 4 szzad kzepe utn a korai stlust felvltotta az „rett” vagy „szabad” , n. Waldalgescheim stlus, amely nevt a pratlanul gazdag fejedelmi egyttesrl kapta.

Az j stlus kialakulst az i.sz.e. 3 szzadi hdtsok segtettk el. A meggazdagod rteg j ignyeket tpllt a mvszetek fel. gy jtt ltre, az n. plasztikus stlus, amelyet harsny sznhatsok jellemezetek (kar- s lbperesek)

A kelta mvszetben i.sz.e 1 szzadban nagyfok hanyatls figyelhet meg. Ez all a Brit szigetek mhelyei jelentenek kivtelt. A szrazfldi kelta kzmvessg sznterei ekkor az oppidumok, ahol tmegtermelsre berendezkedett mhelyekben lltottk el az egyszer, praktikus hasznlati eszkzket.

E korszakban szletett meg a kelta remvers. A rmai hdts utn egyes oppidumok megtarthattk az remvers jogt, ezzel elgtve ki a helyi pnzszksgleteket.

Kultrjuk az eurpai fejldsben mg sokig nyomon kvethet.

 

Nyelvek:

 

A kelta nyelvek az indoeurpai nyelvcsald kentum ghoz tartoz nyelvek. A kelta nyelveket az korban nagy terleten beszltk, de ez a nyelvterlet folyamatosan cskkent. Ma rorszg s Skcia nyugati peremvidkre, Walesre s Bretagne-ra korltozdik. Beszlinek szma egymilli krl van, tbbsgk walesi. Fldrajzi alapon kt rszre oszthatk: a szrazfldi (kontinensen beszlt) s a szigeteki (a Brit szigeteken beszlt). Ez utbbihoz tartozik a breton nyelv, akinek beszli az angolszsz hdts folyamn menekltek vissza a kontinensre. A kontinentlis nyelvek mind kihaltak, jobbra a latin szortotta ki ket a rmai hdts hatsra.

A szigeti nyelvek nyelvszetileg oszthatk kt csoportra: gael nyelvekre, s brit nyelvekre. Az elbbihez tartozik az r, skt, s manx nyelv, a brithez a kymru, korni s breton nyelv.

A legkorbbi kontinentlis nyelvemlk az i.sz.e 6 szzadbl (leponti) a legkorbbi az i.sz.u. 4 szzadbl (gael, Ogam) szrmazik. 


Nhny sz az r tncokrl...

 Hey tnc

A ma tncolt r tncok kialakulsnak trtnett homly fedi, azonban az biztos, hogy a korai keltk vndorl letmdja, a ms npekkel val tallkozsok nyomot hagytak, befolyst gyakoroltak az vszzadokon t alakul s vltozatos stlusokban megjelen tncokban.

 

Legvalsznbb, hogy az si druida vallsi ritulkon a szentknt tisztelt tlgyft krltncol s a Nap eltt tisztelg krtncok voltak a legrgibb tisztn kelta tncok.

Kelta tlgy

Hajdan ezt a tncot csak a druida papok, teht csak frfiak jrtk. Ezek nyomai fellelhetk a mai gynevezett  „light” tncokban, melyeket ma is sokszor krtnc szeren, jellegzetes saruszer, fzs cipellben tncolnak.

 

Br az 5. szzadban felvett keresztnysg ersen hatott az r trsadalomra, a parasztok mgis megriztk eredeti hagyomnyaikat, zenjket s tncaikat.

A 12. szzadban az agol-normann hagyomnyok hatottak a leigzott r falvak lakira, bepltek, vltoztattak stlusukon. Az els ismert rsos trtnelmi forrs, mely az r tncot emlti a 16. szzadbl val levl, melyet I. Erzsbethez rt Sir Henry Sydney 1569-ben. Levelben Galway-i r „jig”-et tncol lnyokrl r. Ebben az idben hrom fõ r tncstlus: az r „Hey” (Irish Hey), a hossz tnc (Rinnce Fada) s a „Trenchmore” volt ismeretes, melyek lpseit mr le is jegyeztk. Akkora sikert arattak a megszll britek krben, hogy a  Trenchmore-t az angol kirlyi udvarban is tvettk s tncoltk. Taln legnpszerbb tnc a mai Reel eldje, a „Hey” volt. Ebben a nk szkell tnclpsekkel a frfiak kztt kgyzva haladtak .  Az rek a ravatalok mellett, virrasztsok sorn is tncoltak. A gyszolk egymst kvetve krbejrtk a koporst dudazenre. Tncaikat egybknt dudn s kismret, lben tartott hrfn jtszott zenvel kisrtk. Ksbb ezt kiegsztette rdekes dhagszerk, a "bodran".  A 18. szzadban szokss vlt, hogy feltn ruhkba ltztt tncmesterek jrtk a falvakat s tantottk a tncokra a lakossgot.

Kelta krmotvum

A ma ismert r tncok kt nagy csoportba sorolhatk: a saruszer cipben tncolt „light”  s a kopogs cipben tncolt „hard” tncokra.

 

Light tncok: a 4/4-es tem Reel, a 6/8-os tem Light Jig, s a taln legelegnsabb s klnlegesebb, 9/8-is tem Slip Jig.

 

Hard tncok: a legegyszerbb kopogs tnc a Treble Jig, ennl nehezebb a 2/4-es vagy 4/4-es tem Hornpipe, vgl a Treble Reel –t leginkbb az Egyeslt llamokban tncoljk.

 

Ismeretes mg a Set Dance, melyet kemny, de kopog nlkli brcipben, 32 klnbz, hagyomnyos dallamra tncolnak. A kocsmkban, csaldi sszejveteleken leginkbb ezt jrjk.

 


Tudjtok-e, hogy a nhny vvel ezeltt Magyarorszgra teleplt Ronan Morgannak ksznheten mra haznk rtnc nagyhatalom lett? Az egyik legklnlegesebb show az Irish Dance Invasion is itt, Magyarorszgon szletett.

Koreogrfia: Stephen Scariff s Ronan Morgan. rta s rendezte Alfldi Rbert.  A zent szerezte: Mirad Nesbitt s Kasza Tibor.  Szlt tncolnak: Hollaubek gnes, Hsiao Yi-han, Stephen Scariff s Ronan Morgan.

Irish Dance Invasion

Az sbemutat 2003. november 1-jn volt, azta vilgszerte sok helyen nagy sikerrel mutattk be a produkcit.

Ronan Morgan alaptotta meg az els akreditlt Autentikus r-sztepp Tnciskolt Budapesten, ahol ma mr tbb mint 100-an tanuljk ezeket a klnleges tncokat. Akkora a tljelentkezs, hogy nha tbb mint egy vig kell vrni arra, hogy hely legyen a jelentkezknek. 

Tnccipk 

Mr a mlt vben is komoly sikereket rtek el az iskola tanuli a mncheni nemzetkzi r tncversenyen, idn azonban minden kpzeletet fellmlan szerepeltek a Ronan Morgan Autentikus r-sztepp Tnciskola tagjai.

A 2004. mjus 15-16-n megtartott versenyen (Munich Feis 2004) rsztvev 51 magyar tncos, sszesen 38 arany-, 37 ezst- s 46 bronzrmet nyert el.

 Gratullunk s tovbbi sok sikert kvnunk nekik s tanraiknak! 


FIGYELEM!

Az Irish Feet r Sztepp Tnccsoport kezd tanfolyamokat indt az albbi idpontokban:

Februr 14. (htf) 19-20 ra s mrcius 4. (pntek) 18-19 ra.
8 alkalmas brletet lehet vltani, melynek ra 4500 Ft. Az els ra bemutat (ingyenes) ra, ahol
egy kis zeltt adunk az r tncok vilgbl egy rvid tncbemutat keretben, megismerkedhetnek a
tncosokkal, a tanrokkal. Beiratkozni itt vagy a kvetkez (tantsi) rn lehet.

Elzetes jelentkezseket rsban fogadunk el (
ellancs@freemail.hu ) legksbb februr 28-ig.

A tanfolyamok helye: Marczibnyi tr 1., Kodly Z. zenei lt.iskola tkrs terme. (A kt Mammut
kztti u. - Lvhz u. - vgn tallhat a Marczibnyi tr.)

Ambrzy Erzsbet (koordintor 06/20/9784-345
)


Midwinter

Kelta karcsony

Yule a Nap visszatrsnek nnepe. Az jszakk most a leghosszabbak. A napfordultl kezdve egyre hosszabbodnak a nappalok. A fny jjszletik, naprl napra ersdik. A fny s a sttsg kzti rk harcban ismt a Fny kerekedik fll. A legtbb hagyomny, a wicca, a pognysg szerint a Nap kpviseli az istensg Frfi-aspektust, s halla, jjszletse a Tli Napfordul idejn a rgi napv hallt s az j szletst reprezentlja. Ez az rk harc szmtalan hagyomnyban megjelenik, klnbz jelkpes formkban: a Tlgykirly (a Nvekv v istene vagy az Isteni Gyermek) s a Magyalkirly (a Fogy v istene vagy a Sttsg Ura); Yule idejn a Tlgykirly meghdtja a Magyalkirlyt. Litha, vagy a Nyri Napfordul idejn a Magyalkirly gyz.

Midwinter a Midsummer ellenpontja a sttsg, homly, titkok gyzelme, uralma. Midsummer idejn a Napisten, Sunna teljes erejben tndkl, s minden titokra rvilgt, semmi sem marad rejtve fnye ell. A hossz stt tli jszakkon azonban minden elrejt a jg, a h. Stt s titkos helykn vrjk jjszletsk idejt, a tli napfordul jszakjt. Ezen az jszakn, az "Anya jszakjn" kezddik az szaki npeknl a Yuletide, ami Tizenkt jszakn t tart, (dec. 20. - december 31.) s e Tizenkt jjel reperezentlja az v elmlst, valamint az j esztendt tpll folyamatot.

A sz jelentse: "Kerk." Az si kaldeusoknl a yule sz "kisded"-et, "kisgyermek"-et jelentett. Az j mindig a rgi helybe lp, az let folyton megjul ciklusa vg nlkl folytatdik.

Az istensg neve kultrnknt klnbz; az szaki npeknl s az angolszszoknl Balder, a keltknl Bal, stb.Az eltr nevek ellenre knnyen azonosthatk. Yule-istensgnek tekinthet minden jszltt-isten, Napistenek, Anyaistennõk s Istennhrmassgok. Legismertebb kzlk Dagda s Brighid, Dagda lnya. Brighid tantotta meg a kovcsokat a tzzel bnni s a fmmestersgre. Az õ lngja, mint az j fny lngja elzi a llek s az elme sttsgt, Dagda stje pedig biztostja, hogy a Termszet mindig gondoskodhasson gyermekeirl.

Szimbolikja

a Nap jjszletse, az v leghosszabb jszakja, a Tli Napfordul, Befel tekints, a Jv tervezse

Szimblumai

Yule-tusk, rkzld gak vagy koszor, az ajtra akasztott magyal, fagyngy, aranygyertyk, szegfszeggel megszurklt gymlcskkel teli kosr, illatos nvnyek prologtatsa, karcsonyi nvnyek, (pl. karcsonyi kaktusz, poinsettias).

Nvnyei

babrbogy, szentelt bogncs, rkzld, szentelt tmjn, babr, fagyngy, tlgy, feny, zslya, srga cdrus

telei

citrusflkben ztatott kmnyes stik, gymlcsk, diflk, sertstelek, pulyka, tojslikr, gymbrtea, fszeres almabor, wassail, (fûszeres ital srbl s borbl) vagy brnybunda (ale, cukor, szerecsendi, slt alma).

Fstli

feny, cdrus, babrbogy, fahj

Sznei

piros, zld, arany, fehr, ezst, srga, narancs

kkvei

rubin, vrk, grnt, smaragd, gymnt

nneplse

szentnekek neklse, mulatozs a fk krl, Yule-tusk getse, Yule-fa dsztse, ajndkvlts, csk a fagyngy alatt

Varzsigk

bke, harmnia, szeretet s nvekv boldogsg

Istensgei

Brighid, Isis, Dmtr, Gaia, Diana, a Nagy Anya; Apolln, R, Odin, Lugh, a Tlgyfakirly, az Egyszarv, a Zld Ember, az Isteni Gyermek, Mabon

     
A HT VERSE

 

 Harcos Katalin

(szeretet mandala letfval)

 

 

Harcos Katalin

 

Nincs knyrlet

 

st szrkesg matat krs-krl.

Prt izzadnak dermedt betonfalak,

szmog ztatta park hs esnek rl,

dhdt szl vetkztet, s arcunkba harap.

Nyrbl tl lesz, s lsd, sznk alig marad.

 

Zld lomb rezeg, pr levl lehull prgve,

- br ideje volna, pompja alig van - itt

gylik egyre, mln, sszepndrdve…

az oktberi kdben fzsan gy lakik,

s didereg haldokln a fagyos hajnalig.

 

Korn almerl a dobozvros.

Az este ezer ablakt zokogva elnyeli,

kong a tr, feslett csizmnk sros

nyomot get, s az aszfalt tompn felel neki.

Hlt falak kzt szkl, ki teheti…

 

Aluljrk zugai ontjk a magnyt,

hajlktalanok osonnak vackukra pp

- egy koszlott prna, paplan - s valahny

szemlyes cuccon rkdnek. Komor a kp.

Kapaszkodnak a ltbe riadtan e-kpp.

 

s jn-megy a „se hall – se lt” tmeg;

egy trden koldul apt tn meg sem lt.

t aggasztja, hogy az het elzni mivel lehet,

mg tlbe fordul az esnedves vilg.

Nincs sz, nincs knyrlet, csak pusztasg…

     
A ht kpe

 

 

Szabolcsi Mihly:

sz a Bodrog parjn

 

 

     
Irodalmi linkek
     
MSIK PORTLOM

 

szerelmes

Klikkelj az als kpre, s lgy msik portlom vendge is!

 

     
A HT HAIKUJA

日本美術

Budapesti Tavaszi Fesztivl -

Japn Nap   

Thlia Sznhz

2009. mrcius 21-22.

 

Harcos Katalin 

2009. Tavaszi Fesztivl

 

 

Thalia Sznhz, Japn nap –

 

Haikur verseny gyztes haikui

Megadott tma: TAVASZ

 

1.
Bomlik a barka,
brsonya vgan feslik.
bred az let.

 

 

2.
Hajnali harmat
grdl zsenge levlen.
Mosdik a reggel.

 

3.
Zsizseg fszl
talpamat simogatja.
Zsendl a vilg.

 

 

 

     
A mandalk vilga

Nagy siker, mr 13 kiadst rt meg a mandals rknaptrunk.

 ***

Tovbbra is vrja az rdekkldket a Halzer Gyrgyi szerkesztsben megjelent a mandals rknaptr sokadik, javtott kiadsa, amit fknt Rita lnyom s n illusztrltunk. Az v minden napjra egy-egy kp jut, amit blcsessg s az aznapi nv jelentse tesz egssz.

A kiadvny szellemi anyja, kivitelezje, s kiadja

Halzer Dorottya s Gyrgyi. 

knyvbort

Beszerezhet a knyvesboltokbanonline AZ ALKOTMHELY  kiadnl.

A naptron kvl sok ms ajndktlet is vr ott, (rk, falikpek, kszerek stb.) rdemes benzni a kzelg nnepek eltt.

Szerinted is szp ajndk lehet?

Sajt kptramban  sok j mandalt talltok. De rdemes benzni a www.abbcenter.com/mandala oldalamra is!

j kp

A  mandalra klikkelve Rita lnyom j mandals oldalra juthatsz.

***

Harcos Katalin: letfa mandala

*** 

     

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!